Wiadomości branżowe

8. Tydzień Kina Hiszpańskiego wspierany przez Freixenet

Freixenet już po raz 3. z rzędu wspiera Festiwal Filmów Latynoamerykańskich organizowany prze Agencje Promocji Mañana.W tym roku festiwal jak zwykle ropocznie się od uroczystego otwarcia w warszawskim kinie Muranów. Wyjątkowo

Freixenet już po raz 3. z rzędu wspiera Festiwal Filmów Latynoamerykańskich organizowany prze Agencje Promocji Mañana.

W tym roku festiwal jak zwykle ropocznie się od uroczystego otwarcia w warszawskim kinie Muranów. Wyjątkowo w tym roku, gościem honorowym będzie reżyser filmu otwierającego festiwal Ariel Rotter.

Kalendarz festiwalu:

  • Warszawa 14-21 czerwca, Muranów, Kinoteka, KINO.LAB
  • Kraków 16-21 czerwca, kino Pod Baranami
  • Poznań 18-23 czerwca, kino Muza
  • Gdańsk 20-25 czerwca, kino Ĺťak
  • Łódź 22-27 czerwca, kino Charlie
  • Katowice 24-29 czerwca, kino Światowid
  • Lublin 26 czerwca – 1 lipca, kino Chatka Ĺťaka
  • Wrocław 28 czerwca – 3 lipca, kino Lalka

Do sekcji konkursowej 8. Festiwalu filmów latynoamerykańskich zakwalifikowanych zostało 16 obrazów z 7 krajów, w większości nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach filmy konkurować będą o Nagrodę Publiczności oraz o Nagrodę Krytyki.

W sekcji La música zaprezentowane zostaną filmy prezentujące bogactwo świata muzyki latynoamerykańskiej.

Po raz czwarty festiwalowi towarzyszyć będzie Cine Fórum – cykl spotkań z wybitnymi znawcami Ameryki Łacińskiej organizowany we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie. W tym roku naszymi gośćmi będą Ariel Rotter, Piotr Dumała, Almir Goncalves, Carlos Marrodán Casas i Krzysztof Zanussi.

Na zamknięcie festiwalu w Warszawie wybrany został kultowy film brazylijski z 1969 roku "Macunaima". Film Joaquima Pedro de Andrade jest jednym z fenomenów w historii kina: zdobył tuziny nagród i uznanie krytyki, obejrzało go miliony widzów na całym świecie, a dzisiaj, po prawie 40 latach od premiery, jest legendą, podobnie jak jego główny bohater. Macunaima to postać z indiańskich legend, stanowiąca wcielenie mitu istoty ambiwalentnej, poszukującej siebie samej wśród dobra i zła. Macunaima istnieje jednocześnie w przeszłości i w teraźniejszości, w mieście i na wsi, w dżungli nad Amazonką i w spiekocie Południa, na ziemi i w niebie. Jego życie jest pełne chaosu: pławi się w próżniactwie, ale w tym samym czasie walczy z olbrzymami i występuje przeciwko konwencjom społecznym. Urodził się czarny, a nagle staje się białym i do tego rasistą. Jest jednocześnie sentymentalny i cyniczny, naiwny i sprytny, egoistyczny i szczodry.

Organizatorem 8. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich jest Agencja Promocji Mañana. Festiwal jest realizowany w części ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Sieci Kin Studyjnych.

A to już wiesz?  Freixenet Cordon Negro w wyjątkowym opakowaniu

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy