Alkohole Piwa

Wiedza na temat trudnej sztuki nalewania piwa. Piwne zwyczaje Czechów.

Wiedza na temat trudnej sztuki nalewania piwa. Piwne zwyczaje Czechów.
Warszawa, 30 października 2012 r. VOJTECH HOMOLKA KRÓTKO O CZESKIEJ KULTURZE PIWNEJ Vojtech Homolka, czeski piwowar i znawca piwa, pracujący na co dzień dla marki

Warszawa, 30 października 2012 r.

VOJTECH HOMOLKA KRÓTKO O CZESKIEJ KULTURZE PIWNEJ

Vojtech Homolka, czeski piwowar i znawca piwa, pracujący na co dzień dla marki – Pilsner Urquell, odwiedził w czerwcu Polskę z okazji 170. urodzin tej ikony czeskiego piwa. Podczas eliminacji do międzynarodowego konkursu International Master Bartender 2012 podzielił się z polskimi barmanami swoją wiedzą na temat trudnej sztuki nalewania piwa. Pytamy go o piwne zwyczaje Czechów.

Czy czeska kultura piwna bardzo różni się od tej polskiej?
Według mnie jest ona fascynująca oraz odmienna od polskiej. W naszym kraju piwo chętnie pije się na przykład w dużym gronie. Tradycyjnie miejscem spotkań były piwne gospody, czyli odpowiedniki polskich pubów, gdzie panuje niesamowity klimat, a wieczorami jest gwarno i tłoczno.

Czy Czesi nadal odwiedzają takie miejsca?
Tak, oczywiście. Jeśli chcesz napić się prawdziwego piwa to musisz pójść do tradycyjnego pubu. Nie ma znaczenia czy masz 20 czy 50 lat, jeśli doceniasz tradycję i chcesz napić się tradycyjnie czeskiego piwa Pilsner Urquell, to nie ma lepszego miejsca niż piwne gospody.

Podobno w czeskich pubach kelnerzy kładą kawałek papieru. Po co to robią?
To proste. Kelner zaznacza liczbę piw, którą wypił miłośnik piwa w ten sposób tworzy rachunek, na którym napisana jest nazwa lub numer stolika i czasem nazwisko klienta. Kelner zapisuje liczbę piw lub nazwę piw, które wypiłeś. A później je po prostu zlicza i przynosi Ci rachunek.

Od Czechów różni nas także samo zamawianie piwa. Na czym ono polega?
Gdy pijesz piwo i jesteś prawie przy samym końcu naturalną reakcją barmana jest to, że nalewa Ci kolejne piwo. Nie trzeba nic mówić. Ale uwaga – jeśli nie damy znać barmanowi, będzie dolewał nam piwo bez końca! Jeśli chcesz dać sygnał barmanowi, że to twoje ostatnie piwo, kładziesz na szklankę wafel barowy.

A to już wiesz?  Idealnie czysta i neutralna

Inaczej wygląda też samo serwowanie piwa. Podobno są aż cztery sposoby nalewania piwa Pilsner Urquell?
Podczas gdy w Polsce nadmiar piwnej piany w kuflu rzadko odbierany jest pozytywnie, w Czechach biała i gęsta pěna to najlepsza i integralna część złocistego trunku. Dlatego tradycyjnie piwo Pilsner Urquell serwowane jest na cztery odmienne sposoby – hladinka, cochtan, mliko i snyt. Stosują je najlepsze lokale i specjalnie wyszkoleni do tego barmani.

Piwo to dla Czechów więcej niż doskonały smak złocistego trunku. Zatem czym jeszcze jest ono dla Czechów?
Czesi celebrują piwo i czas spędzany w gospodach – miejscach, gdzie spotykają się ludzie o różnym statusie społecznym. Tam właśnie jest idealny klimat do wypicia kufla najlepszego piwa Pilsner Urquell i do odpoczynku. Nie ma znaczenia czy przy jednym stole spotykają się przedstawiciele tych samych, lub zupełnie innych zawodów. Piwna gospoda to miejsce, w którym każdy czuje się komfortowo.

W tym roku mija dokładnie 170 lat od powstania Pilsner Urquell – pierwszego złocistego piwa na świecie. W związku z tą wyjątkową rocznicą Pilsner Urquell krzewi czeską kulturę piwną w Polsce. W wybranych pubach na terenie kraju można, między innymi, napić się piwa Pilsner Urquell serwowanego na cztery czeskie sposoby. Serwują je najlepsi polscy barmani, z których ponad 350 wzięło udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu International Master Bartender, organizowanego przez ikonę czeskiego piwa.

Adresy lokali, w których można napić się Pilsner Urquell na cztery czeskie sposoby na:
www.pilsner.pl
Więcej na: www.facebook.com/PilsnerUrquellPolska

***
Pilsner Urquell – ikona czeskiego piwa

Piwo Pilsner Urquell jest piwem rdzennie czeskim, trwale i nierozerwalnie związanym z historią i kulturą naszych południowych sąsiadów. Czesi słyną z miłości do prawdziwego, złocistego trunku. Uznawani są także za znawców i ekspertów w tej dziedzinie. Stąd tylko w czeskim Pilźnie, blisko 170 lat temu mógł narodzić się pierwszy na świecie, złoty, jedyny i oryginalny pilzner, czyli Pilsner Urquell (Pilsner Urquell oznacza “Pilsner z Oryginalnego Ĺšródła”). Dziś piwo Pilsner Urquell stało się czeskim “dobrem kulturowym”. Na świecie ceniony jest przez miłośników prawdziwych piw za swój wyjątkowy, goryczkowy smak i niepowtarzalny, czeski charakter. Intensywna goryczka chmielu, słodycz karmelu, palony smak miodu i orzecha, musująca cierpkość oraz bogaty ziemisty charakter to składniki niepowtarzalnego smaku Pilsner Urquell. Pilsner zawiera 11,8% ekstraktu oraz 4,4% alkoholu.

A to już wiesz?  Marka Belvedere zaprasza na dni otwarte w Polmosie Ĺťyrardów

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Ĺťubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz czternaście oddziałów handlowych na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2010 r. wyniosła 14,6 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2009 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 25,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto w wysokości 3,4 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy