Co czytać Do czytania

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha – Pod Mocnym Aniołem

Pod Mocnym Aniołem – Jerzy Pilch Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE’2001. Niesamowicie oryginalny głos w polskiej literaturze. Washington Times Ta niczego nieusprawiedliwiająca

Pod Mocnym Aniołem – Jerzy Pilch

Najgłośniejsza powieść Jerzego Pilcha, uhonorowana Nagrodą Literacką NIKE’2001.
Niesamowicie oryginalny głos w polskiej literaturze.
Washington Times

Ta niczego nieusprawiedliwiająca powieść jest jednocześnie śmieszna i czarująca, tragiczna i szokująca. Szczery, otwarty, ostry opis nałogu.
KirkusReview

Wspaniały styl deliryczno-barokowy,
Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc, jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza.
-Z laudacji prof. Marii Janion – przewodniczącej jury Nagrody Literackiej Nike

To książka zdradliwa jak miód pitny lub tequilla. Pije się przyjemnie, ale co potem, lepiej nie mówić. Pysznie było, a teraz czemu łeb chce oderwać?
-Tadeusz Nyczek, Polityka

Jerzy Pilch (ur. w 1952 r. w Wiśle) – jeden z najważniejszych polskich pisarzy, laureat Nagrody Fundacji Kościelskich (1989), Paszportu “Polityki” (1998) i nagrody literackiej Nike 2001. W Świecie Książki wydał: Miasto utrapienia (2004), Narty Ojca Świętego (2004), Moje pierwsze samobójstwo (2006), Pociąg do życia wiecznego (2007) i Marsz Polonia (2008). Jego twórczość została przełożona na ponad 15 języków, stała się podstawą adaptacji filmowych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Najgłośniejsza powieść – Pod Mocnym Aniołem – ma zostać zekranizowana w 2013 roku wg scenariusza i w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

W KINACH OD 17 STYCZNIA.
Mocny jak spirytus film Wojtka Smarzowskiego, reżysera “Drogówki”, “Róży” i “Wesela”. Poruszająca opowieść o nałogu i… o miłości, która potrafi być silniejsza od wódki.

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić…

W obsadzie, jak zawsze u Wojtka Smarzowskiego, doborowa ekipa. Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Iza Kuna, Jacek Braciak, Robert Wabich, Kinga Preis, Eryk Lubos, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Tomasz Sapryk, Iwona Bielska i Krzysztof Kiersznowski. Z nimi się nie napijesz?

A to już wiesz?  Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica.

Reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, pisarz, farmaceutka, robotnik, fryzjerka. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy

Na planie filmu

Byliśmy na planie współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. O pracy na planie “Pod Mocnym Aniołem”, który jest adaptacją książki Jerzego Pilcha, rozmawiamy z reżyserem, odtwórcą głównej roli – Robertem Więckiewiczem, producentem Jackiem Rzehakiem, autorem dźwięku Jackiem Hamelą, autorem zdjęć Tomaszem Madejskim i autorką charakteryzacji Ewą Drobiec. Kinowa premiera filmu jest planowana na 3 stycznia 2014.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy