Jak kupić sadzonki winogrona?

Już niedługo nadejdzie wiosna i wtedy będzie można zająć się sadzeniem winogron. Jednak wcześniej musimy wybrać odpowiednie sadzonki. Jak tego dokonać i czym się kierować?

Istnieje wiele rodzajów winogron i każda odmiana jest nieco inna. Jeżeli sadzimy winogrono, każda z odmian powinna być odpowiednio opisana, tak, abyśmy wiedzieli, jakiego rodzaju wino z nich uzyskamy.

vines.jpg

Gdzie kupować sadzonki? Najlepiej w szkółkach sadzonek. Zwykle w szkółkach ale także w innych miejscach, w których można kupić sadzonki, sprzedaje się je sadzonki pojemnikowe. Zwykle sa one z kawałka łozy o jednym oczku.

Najbardziej pożądane byłoby kupienie sadzonki pojemnikowej długiej, która ma nawet trzy czy przynajmniej wda oczka. Jednak o takie jest trudniej, dlatego, jeśli nie mamy wyboru, kupmy jednooczkową. Pamiętajmy, że sadzonki pojemnikowe są dość wygodne, bo możemy je sadzić w ciągu całego sezonu, od wiosny nawet do jesieni.

Jeżeli wybieramy sadzonkę, zwróćmy uwagę na to, aby łoza była dość gruba. Dlaczego? Ponieważ im jest ona dłuższa, tym bardziej prawdopodobne jest to, że będzie miała zdrową latorośl. Kiedy kupujemy sadzonkę, warto też zobaczyć jej system korzenny. Korzeń powinien być mocny.

Możemy poprosić w szkółce o pokazanie jednej z sadzonek i obejrzeć jej system korzenny. Pamiętajmy tez o tym, że najlepiej kupić sadzonki jak najdłuższe i jak najgrubsze. To pewniejsza gwarancja zdrowej, pięknej latorośli.

Authors
Top